ERASMUS+ GIG: Πενθήμερη Επιμόρφωση Εκπαιδευτικών - Ημέρα 3η

Τετάρτη 8/3/2023 και φτάσαμε αισίως στην τρίτη ημέρα της Επιμόρφωσης ERASMUS+ «Μαθητοκεντρική & Παιχνιδοποιημένη Μάθηση – Αξιοποίηση του Διλήμματος – Dibl».

Με τόλμη γυρίσαμε τον τροχό για να ζεσταθούμε, πριν αρχίσουμε να diblάρουμε… Ξεκινήσαμε από τα βασικά του dibl, περιβάλλον διεπαφής, θεματικές ενότητες, εφαρμογές, σελίδες, διλήμματα, ερωτήσεις ανοικτές και πολλαπλής επιλογής και δημιουργήσαμε το πρώτο μας ολοκληρωμένο δίλημμα «Βουνό ή Θάλασσα;»… Εσείς τι προτιμάτε; Είστε με τους «εθελοντές» ή με τους «τουρίστες»; Η ομάδα σκέφτηκε τα διλήμματά της και πήρε τις αποφάσεις της!

Στη συνέχεια, τα «ρομπότ, που είναι παντού», μας έδωσαν ιδέες για τη δημιουργία του ατομικού διλήμματος κάθε επιμορφούμενου/ης, του Σχεδίου Μαθήματος αλλά και παραδείγματα ρουμπρικών για την αξιολόγηση της διδακτικής παρέμβασης.

Τέλος, εκφράσαμε ελεύθερα την πρώτη μας εντύπωση με την πλατφόρμα dibl σε ένα AnswerGarden, πήραμε στα χέρια μας τον τρίτο γρίφο του Escape Game και το Exit Ticket! Όμορφα περάσαμε!

GIGDay3PhotoCollage