Τμήμα Ένταξης

Το Τμήμα Ένταξης (ΤΕ), για το σχολικό έτος 2021-2022, το παρακολουθούν 12 μαθητές-τριες και είναι χωρισμένοι σε 6 ομάδες ανάλογα με τις μαθησιακές τους δυνατότητες.

Το ΤΕ λειτουργεί υποστηρικτικά για τους μαθητές που το παρακολουθούν με σκοπό την ομαλή τους ένταξη στο κοινό σύνολο της τάξης στην οποία ανήκουν.

Για τον κάθε μαθητή συντάσσεται ένα Εξατομικευμένο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα (ΕΕΠ) βασισμένο σε μια άτυπη αρχική αξιολόγηση που τους γίνεται από την εκπαιδευτικό του ΤΕ στο μάθημα της Γλώσσας αλλά και των Μαθηματικών. Το ΕΕΠ έχει ως στόχο να καλυφθούν οι μαθησιακές ελλείψεις των παιδιών αλλά και να προσαρμοστεί η εκάστοτε νέα γνώση που προσλαμβάνουν οι μαθητές στο μαθησιακό-γνωστικό προφίλ του καθενός.

Οι στόχοι λοιπόν που είναι σε θέση να συντάξει η εκπαιδευτικός του ΤΕ είναι διαφορετικοί και ποικίλουν, ανάλογα με το μάθημα και τον μαθητή.

Παρακάτω στην επιλογή Συνημμένα Αρχεία βλέπετε ένα μέρος των ασκήσεων, οι οποίες περιλαμβάνονται στην άτυπη αρχική αξιολόγηση στη Γλώσσα και τα Μαθηματικά η οποία γίνεται στο ΤΕ με σκοπό να αντιληφθεί η εκπαιδευτικός ποιες γνώσεις έχει κατακτήσει ο μαθητής-τρια και να θέσει τους αντίστοιχους βραχυπρόθεσμους και μακροπρόθεσμους στόχους για το τρέχον σχολικό έτος. Οι ασκήσεις είναι ενδεικτικές καθώς μπορούν να τροποποιηθούν κατά τη διάρκεια του μαθήματος.

Περισσότερες πληροφορίες και εκπαιδευτικό υλικό μπορείτε να αναζητήσετε και να βρείτε στο Ιστολόγιο (Blog) του Τμήματος Ένταξης εδώ: https://blogs.sch.gr/ktsirloudi/

Η εκπαιδευτικός του Τμήματος Ένταξης

Ειδική Παιδαγωγός ΠΕ71