Σκοπός και στόχος

Με χαρά σας καλωσορίζουμε στον δικτυακό τόπο του 1ου Δημοτικού Σχολείου Ζευγολατιού Κορινθίας.

Σκοπός της ιστοσελίδας μας είναι να ενημερώσει το κοινό σχετικά με τις σχολικές μας δραστηριότητες, να προβάλλει αξιόλογες προσπάθειες των μαθητών μας και γενικότερα να διευκολύνει την πρόσβαση μαθητών, γονιών και εκπαιδευτικών σε χρήσιμο εκπαιδευτικό υλικό.

Στο πλαίσιο αυτό συγκεκριμένα στοχεύουμε:

• Στη δημοσίευση και την προβολή εκπαιδευτικών άρθρων, μαθητικών εργασιών, δραστηριοτήτων, εκδηλώσεων, εκπαιδευτικών προγραμμάτων, διαγωνισμών, καινοτόμων δράσεων, παρουσιάσεων, κλπ. που λαμβάνουν χώρα στο σχολείο μας καθώς και ότι άλλο πιστεύουμε ότι μπορεί να ενδιαφέρει τη σχολική κοινότητα.
  • Στην εύκολη και άμεση πρόσβαση σε χρήσιμο εκπαιδευτικό υλικό για όλες τις τάξεις του Δημοτικού Σχολείου των μαθητών, των γονιών και των εκπαιδευτικών.
  • Στην ενεργοποίηση των μαθητών και των εκπαιδευτικών προκειμένου να αξιοποιήσουν τις νέες τεχνολογίες και να δημιουργήσουν ψηφιακό περιεχόμενο προς δημοσίευση.
  • Στην παρουσίαση της ηλεκτρονικής έκδοσης της σχολικής μας εφημερίδας με τίτλο «Μαθητική Συντροφιά».

Για να επιτευχθούν τα παραπάνω, το 2014 προχωρήσαμε στην ποιοτική αναβάθμιση της ιστοσελίδας που λειτουργούσε από το 2000 προκειμένου να μετατραπεί σε ένα εύχρηστο και λειτουργικό εργαλείο και να εμπλουτιστεί με νέο και επικαιροποιημένο περιεχόμενο. Συγκεκριμένα πραγματοποιήθηκαν οι ακόλουθες εργασίες:

• Δημιουργία αντιγράφου ασφαλείας (backup) προηγούμενης έκδοσης του σχολικού δικτυακού τόπου.
  • Σχεδιασμός και υλοποίηση νέας έκδοσης του σχολικού δικτυακού τόπου που αφορούσε κυρίως σε αλλαγή του υπάρχοντος σχεδιασμού, στην αναδιάρθρωση της εσωτερικής οργάνωσης της πληροφορίας καθώς και στο γραφιστικό κομμάτι του και σε θέματα ευχρηστίας.
  • Αναβάθμιση σε Joomla 2.5.
  • Ο δικτυακός τόπος δημιουργήθηκε με τη χρήση και την επεξεργασία ενός Free Template το οποίο είναι παράλληλα και Responsive για να ανταποκρίνεται αποτελεσματικά και να προσαρμόζεται σε κάθε μέγεθος οθόνης και συσκευής (προβολή σε tablet, κινητά τηλέφωνα, κλπ.).
  • Μεταφορά δεδομένων και περιεχομένου από την προηγούμενη έκδοση του δικτυακού τόπου στη νέα (migration).
  • Νέος μηχανισμός δημιουργίας άρθρων με ενσωματωμένες δυνατότητες για βίντεο (video), γκαλερί εικόνων (image gallery), βαθμολόγηση (ratings), σχόλια (comments), ετικέτες (tags) για συσχέτιση των άρθρων, κλπ.
  • Διαφορετικοί τρόποι παρουσίασης των άρθρων.
  • Νέος μηχανισμός χρήσιμων συνδέσμων.
  • Ενεργοποίηση Rss Feeds των ανακοινώσεων του σχολείου.
  • Φόρμα επικοινωνίας.
  • Δημιουργία slideshow.
  • Μηχανισμός δημιουργίας αντιγράφων ασφαλείας (backup) του νέου web site.

Ο σχεδιασμός και η υλοποίηση της ιστοσελίδας έγινε από την εκπαιδευτικό Πληροφορικής του σχολείου μας κυρία Πηνελόπη Μαρκέλλου. Στην ενημέρωση του περιεχομένου της συνέβαλλαν όλοι οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας.

Το αποτέλεσμα της συστηματικής αυτής δουλειάς είναι η παρούσα ιστοσελίδα και σας ευχόμαστε Καλή Πλοήγηση!