Το σχολείο μας βρίσκεται στο κέντρο του Ζευγολατιού.

Το σχολικό συγκρότημα αποτελείται από δύο κτίρια.

Το 1ο κτίριο κατασκευάστηκε το 1932 και αποτελείται από δύο ορόφους που επικοινωνούν μεταξύ τους με εσωτερική σκάλα και περιλαμβάνουν:

• α΄ όροφος: τρεις αίθουσες διδασκαλίας κανονικού προγράμματος και μία αίθουσα για το Τμήμα Ένταξης.
  • β΄ όροφος: τρεις αίθουσες διδασκαλίας κανονικού προγράμματος και μία αίθουσα για το Εργαστήριο Πληροφορικής.

Στον διάδρομο του β΄ ορόφου έχει διαμορφωθεί χώρος για τη σχολική βιβλιοθήκη και το βεστιάριο.

Τη δεκαετία του 1980 κατασκευάστηκε ο α΄ όροφος του 2ου κτιρίου, που βρίσκεται ανατολικά του ήδη υπάρχοντος. Περιλαμβάνει τρεις αίθουσες διδασκαλίας. Η πρώτη απ? αυτές καλύπτει και τις ανάγκες του Ολοήμερου Τμήματος.

Τη δεκαετία του 1990 χτίστηκε 2ος όροφος, που περιλαμβάνει τρεις αίθουσες διδασκαλίας, καθώς επίσης γραφείο διδασκόντων, γραφείο διευθυντή, βοηθητική αίθουσα (φωτοτυπικά, υπολογιστές, κλπ.), κουζίνα και δύο τουαλέτες.

Στο σχολείο υπάρχει επίσης κυλικείο, αποθήκη όπου είναι το λεβητοστάσιο και μια ακόμη όπου αποθηκεύεται το υλικό γυμναστικής. Επιπρόσθετα, στον αύλειο χώρο του σχολείου έχει τοποθετηθεί μια προκατασκευασμένη αίθουσα που χρησιμοποιείται στην περίπτωση δημιουργίας 3ου τμήματος κάποιας τάξης ή διατίθεται ως αίθουσα διδασκαλίας της Τάξης Υποδοχής.

Το προαύλιο είναι ικανοποιητικό για τα διαλείμματα των μαθητών, καθώς επίσης και οι τουαλέτες (τρεις αγοριών και τρεις κοριτσιών) στο νότιο τμήμα του.

Βρείτε μας στο Χάρτη