ERASMUS+ GIG: Πενθήμερη Επιμόρφωση Εκπαιδευτικών - Ημέρα 1η

Ξεκίνησε τη Δευτέρα 6/3/2023 στο 1ο Δημοτικό Σχολείο Ζευγολατιού η πενθήμερη Επιμόρφωση με τίτλο «Μαθητοκεντρική & Παιχνιδοποιημένη Μάθηση – Αξιοποίηση του Διλήμματος – Dibl», η οποία υλοποιείται στο πλαίσιο του Έργου Erasmus+ «GIG – Gamified Introduction to Gamification» 2021-2-EL01-KA210-SCH-000050330.

Με χαμόγελο, θετική στάση και διάθεση γνωριστήκαμε παιχνιδοποιημένα, εκφράσαμε προσδοκίες, δυνατά σημεία, απορίες και φόβους και δημιουργήσαμε την ψηφιακή μας ομάδα στο Padlet.

Συμφωνήσαμε το συμβόλαιό μας στο Jamboard, τα κανάλια επικοινωνίας μας και μιλήσαμε για το Πρόγραμμα της Επιμόρφωσης, τους στόχους, τις υποχρεώσεις, τα παραδοτέα και το χρονοδιάγραμμα.

Αναστοχαστήκαμε πάνω στη μαθητοκεντρική μάθηση και διασαφηνίσαμε τους όρους Gamification, Game-based Learning και Serious Games.

Τελικά λύσαμε τον πρώτο γρίφο του Escape Game και παραμένουμε σε δημιουργική εγρήγορση και παιχνιδιάρικη φάση μέχρι την Παρασκευή για να ανακαλύψουμε το κρυμμένο μυστικό του σεντουκιού…

GIGDay1PhotoCollage