ERASMUS+ GIG: Πενθήμερο Σεμινάριο Επιμόρφωσης - Ημέρα 3η

Η 3η ημέρα, Τετάρτη 30/11/2022, του πενθήμερου σεμιναρίου επιμόρφωσης των επιμορφωτών-πολλαπλασιαστών με τίτλο "Dilemma-based Learning and the DiBL platform" στο πλαίσιο της σύμπραξης μικρής κλίμακας GIG Erasmus+2021-2-EL01-KA210-SCH-000050330 ξεκίνησε με διερεύνηση από τον κ. Κελεφιώτη των προτιμήσεων των επιμορφούμενων για τα επόμενα στάδια του σεμιναρίου με το εργαλείο Plickers, με ανακεφαλαίωση των εργασιών της προηγούμενης μέρας από την επιμορφώτρια κ. Ilaria Barbieri και εισαγωγή στην πλατφόρμα dibl από την κ. Sara Hajslund, εκπαιδευτικό, ειδικό στον σχεδιασμό παιχνιδιών για εκπαιδευτικούς σκοπούς, της εταιρείας Serious Games Interactive, εταίρου της σύμπραξης από την Κοπεγχάγη της Δανίας.

Οι επιμορφούμενοι είδαν με τη βοήθειά της την πλατφόρμα στην πράξη, γνώρισαν το περιβάλλον διεπαφής, δημιούργησαν λογαριασμό και συνδέθηκαν και σε ομάδες άρχισαν να σκέφτονται το δίλημμα, τη θεματική του, το πλαίσιο και τη δομή του ώστε να το χρησιμοποιήσουν ως βάση για να διδάξουν ένα γνωστικό αντικείμενο, δεξιότητες και να διευκολύνουν τη διαμόρφωση στάσεων και πεποιθήσεων στους μαθητές και τις μαθήτριες της τάξης και της βαθμίδας της επιλογής τους. Έκαναν τις πρώτες απόπειρες να στήσουν το δίλημμα και τα παρακλάδια του στην πλατφόρμα πάντα με την επίβλεψη και την πρόθυμη και άμεση ανατροφοδότηση της ειδικού που κατέγραφε κάθε περιορισμό και δυνατότητα που εντόπιζαν οι επιμορφούμενοι.

Day3