Β1: 6 Μαρτίου, Παγκόσμια Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας & του Ενδοσχολικού Εκφοβισμού

Εμείς οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β1 Τάξης με αφορμή την ανάγνωση του βιβλίου: «Τα χέρια δεν είναι για να δέρνουμε» της Μαρτίν Αγκάσι είδαμε και μέσω των εικόνων του βιβλίου πως τα χέρια μας είναι φτιαγμένα για να παίζουμε παιχνίδια, να γράφουμε, να μετράμε, να ζωγραφίζουμε, να προσφέρουμε βοήθεια, να φροντίζουμε τον εαυτό μας… Είναι για να δείχνουμε αγάπη και τρυφερότητα με μια αγκαλιά, με μια υπόσχεση, με χειροκροτήματα. Τα χέρια μας δεν είναι για να δέρνουμε.

Επίσης διαβάσαμε μαζί με την κοινωνική λειτουργό κυρία Βασιλική Μπουλούκου και το βιβλίο «Συνέχεια με πειράζουν» Helping Hands. Κουβεντιάσαμε για το τι είναι σχολικός εκφοβισμός, για το τι είναι σωματική, λεκτική, σεξουαλική και ηλεκτρονική βία. Μάθαμε ότι είμαστε διαφορετικοί αλλά ίσοι μεταξύ μας και ότι πρέπει να σεβόμαστε όλους τους ανθρώπους.

Μάθαμε τι πρέπει να κάνουμε, όταν παρατηρούμε να συμβαίνει ένα περιστατικό βίας στο σχολείο ή αλλού. Να μη φοβόμαστε. Να το λέμε στη δασκάλα μας, στους γονείς μας και σε ανθρώπους που εμπιστευόμαστε. Τέλος δημιουργήσαμε μια αφίσα και γράψαμε συνθήματα κατά της σχολικής βίας.

Ναι στη διαφορετικότητα.

Ναι στη φιλία.