Γ1: Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας & του Σχολικού Εκφοβισμού

6η Μαρτίου 2020, "Ημέρα κατά της σχολικής βίας και του σχολικού εκφοβισμού (school bullying)"

Η σημερινή μέρα έχει αφιερωθεί στην ενημέρωση των παιδιών κατά της βίας μέσα στο σχολείο. Αποτελεί ένα από τα πιο σημαντικά προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι μαθητές, οι εκπαιδευτικοί, οι γονείς και η κοινωνία. Δυστυχώς πολύ συχνά τα παιδιά υποφέρουν αλλά σωπαίνουν, φοβούνται να μιλήσουν. Ο ρόλος του δασκάλου είναι καθοριστικός. Με τα συνθήματα "ΜΙΛΑ ΤΩΡΑ", "ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΑΙ", "ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΜΟΝΟΣ" ξεκινήσαμε μέσα στην τάξη τις δράσεις μας!

Φτιάξαμε το αλφαβητάρι κατά της βίας, σχεδιάσαμε το περίγραμμα του σώματος της συμμαθήτριά μας Μαριαλίκης και γράψαμε συνθήματα. Διαβάσαμε τα βιβλία "Ο δάσκαλος με τα όνειρα στα μάτια" της Σοφίας Μαντούβαλου, "Στάσου πλάι μου" της Σοφίας Φράγκου-Πλατή, το οποίο και δραματοποιήσαμε. Στο τέλος φωνάξαμε συνθήματα όπως "STOP στη βία", "Μίλα Τώρα" και άλλα.

Ευχή όλων μας να περιοριστεί το φαινόμενο αυτό και τα παιδιά να είναι περισσότερο χαρούμενα και ευτυχισμένα σε όλα τα σχολεία...

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Γ1 Τμήματος
& η δασκάλα τους Αγγελάτου Γεωργία