Πολιτική Ψηφιακής Ασφάλειας Σχολείου: Δημιουργία avatar

Σήμερα γιορτάζουμε την "Παγκόσμια Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου (Safer Internet Day – SID 2020)" και το σχολείο μας μέσα από την Πολιτική Ψηφιακής Ασφάλειας που έχει αναπτύξει (είναι διαθέσιμη εδώ: http://dim-zevgol.kor.sch.gr/autosch/index.php/home/politiki) προσπαθεί με συντονισμένες δράσεις όχι μόνο αυτή την ημέρα αλλά κατά τη διάρκεια όλου του χρόνου να ενημερώσει, να κινητοποιήσει και να ευαισθητοποιήσει τη σχολική και όχι μόνο κοινότητα σχετικά με τα ζητήματα που προκύπτουν από την ενασχόλησή μας με το διαδίκτυο και πως μπορούμε να πλοηγούμαστε με ασφάλεια.

Δημιουργία Avatar

Μερικές φορές χρειάζεται στο προφίλ μας σε μια ιστοσελίδα να προσθέσουμε μια φωτογραφία μας. Όπως έχουμε επανειλημμένως συζητήσει με όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες μας από τη πιο μικρή έως την πιο μεγάλη τάξη, θα πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί με τις προσωπικές μας φωτογραφίες και να αποφεύγουμε να τις "ανεβάζουμε" στο διαδίκτυο.

Αντί λοιπόν για τη φωτογραφία μας μπορούμε να δημιουργήσουμε ένα avatar και να προστατέψουμε με αυτό τον τρόπο τα προσωπικά δεδομένα μας.

Avatar είναι μια φιγούρα ή χαρακτήρας τον οποίο μπορούμε να δημιουργήσουμε και να προσαρμόσουμε με όποιον τρόπο θέλουμε.

Υπάρχουν πολλά δωρεάν εργαλεία στο διαδίκτυο με τα οποία μπορείτε να δημιουργήσετε τα avatars σας. Ενδεικτικά αναφέρονται τα ακόλουθα:

Δείτε τα avatars του Γ1 Τμήματος που δημιουργήθηκαν στο πλαίσιο του έργου eTwinning "Little Time Travelers" με το εργαλείο MyBlueRobot Avatar Creator

c1 avatars collage S