Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου (SID) 2019

Η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου (SID - Safer Internet Day) διοργανώνεται κάθε χρόνο τη δεύτερη μέρα της δεύτερης εβδομάδας του δεύτερου μήνα από το δίκτυο Insafe/INHOPE με την υποστήριξη της Κομισιόν. Σκοπός είναι να προωθήσει την ασφαλή και θετική χρήση της ψηφιακής τεχνολογίας, ιδιαίτερα από τις μαθήτριες και τους μαθητές

SID2019 EC InsafeINHOPE SpaceForPartnerLogo

Φέτος η ημέρα αυτή γιορτάζεται την Τρίτη 5 Φεβρουαρίου 2019 και το θέμα της είναι:

«Όλοι μαζί για ένα καλύτερο διαδίκτυο»

Στο πλαίσιο αυτό, το σχολείο μας είναι για άλλη μια χρονιά υποστηρικτής της συγκεκριμένης ημέρας και στο μάθημα της "Πληροφορικής" θα γίνουν ενημερώσεις, παρουσιάσεις και δραστηριότητες προκειμένου να ενθαρρυνθούν τα παιδιά να χρησιμοποιούν την τεχνολογία υπεύθυνα, με σεβασμό, κριτική σκέψη και δημιουργικά.

SID zevgolatio