Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2017: Ενωνόμαστε όλοι για ένα καλύτερο διαδίκτυο!

Σήμερα Τρίτη 7 Φεβρουαρίου 2017 γιορτάζουμε την Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου η οποία διοργανώνεται κάθε χρόνο (τη δεύτερη ημέρα, της δεύτερης εβδομάδας, του δεύτερου μήνα του χρόνου) από το δίκτυο Insafe/INHOPE με την υποστήριξη της Κομισιόν. Σκοπός της ημέρας αυτής είναι η προώθηση της θετικής χρήσης της ψηφιακής τεχνολογίας, ιδιαίτερα από τα παιδιά. Φέτος το μήνυμα είναι:

«Γίνε η αλλαγή: Όλοι μαζί για ένα καλύτερο Διαδίκτυο»

Στο πλαίσιο αυτό στο σχολείο μας διοργανώνονται όλη την εβδομάδα δράσεις και συζητήσεις με στόχο την ενημέρωση των μαθητών και των μαθητριών όλων των τάξεων σχετικά με την ασφαλή χρήση του Διαδικτύου και των νέων τεχνολογιών γενικότερα.

Συγκεκριμένα οι δράσεις περιλαμβάνουν:

Το παραπάνω υλικό παρέχεται από το web site SaferInternet4Kids για χρήση στο πλαίσιο των δράσεων για ένα ασφαλές Διαδίκτυο: http://saferinternet4kids.gr/yliko-dhmotiko/

Επίσης υλικό που δημιούργησε η εκπαιδευτικός Πληροφορικής του σχολείου μας:

Τέλος, διαβάσαμε τα βιβλία:

• "Μικρό πάθημα, μεγάλο μάθημα!" της Τζένιφερ Μουρ-Μαλινός, Εκδόσεις Μίνωας, 2014.
  • "Φάρμα του Διαδικτύου" των Βερόνικα Σαμαρά και Γεωργίου Κορμά, 2011.

Μερικές χρήσιμες διευθύνσεις σχετικά με την ασφάλεια στο Διαδίκτυο:

saferinternet mosaic