Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου

SID2016 greece Logo High QualityΣήμερα Τρίτη, 9 Φεβρουαρίου 2016 εορτάζεται για 13η συνεχή χρονιά η "Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου".

Πρώτη φορά η ημέρα αυτή εορτάστηκε στις 6 Φεβρουαρίου 2004 σε 16 χώρες, υπό τον συντονισμό του έργου SafeBorders και το πρόγραμμα Safer Internet της Ευρωπαϊκής Επιτροπής.

Το 2005 ανέλαβε τα ηνία το Πανευρωπαϊκό Δίκτυο Εθνικών Κέντρων Ενημέρωσης και Επαγρύπνησης INSAFE και σήμερα ο αριθμός των χωρών έχει ξεπεράσει τις 100 παγκοσμίως.

Από το 2014, η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου προάγει όχι μόνο το ασφαλές Διαδίκτυο αλλά τη δημιουργία ενός καλύτερου Διαδικτύου, στο οποίο όλοι μπορούμε να συμβάλλουμε.

Το φετινό σύνθημα είναι: «Ανάλαβε δράση για ένα καλύτερο Διαδίκτυο!» («Play your part for a better internet!»)

Το σχολείο μας είναι «Πρεσβευτής της Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου 2016».

Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να αναζητήσετε στην ιστοσελίδα: http://www.saferinternet.gr