Το σχολείο μας υποστηρικτής SID 2024

To 1ο Δημοτικό Σχολείο Ζευγολατιού είναι και φέτος Υποστηρικτής SID, δηλαδή της "Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου - Safer Internet Day" που θα γιορταστεί την Τρίτη 6 Φεβρουαρίου 2024.

Η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου στοχεύει στη δημιουργία ενός πιο ασφαλούς και πιο ανθρώπινου διαδικτύου, όπου κάθε χρήστης θα μπορεί να επικοινωνεί και να δραστηριοποιείται με υπευθυνότητα και σεβασμό. Η εκστρατεία αυτή απευθύνεται σε παιδιά, νέους, γονείς, εκπαιδευτικούς, κοινωνικούς λειτουργούς και το ευρύ κοινό, προκειμένου να ενθαρρύνει την ενεργό συμμετοχή τους στη διαμόρφωση ενός θετικού και ασφαλούς περιβάλλοντος στο διαδίκτυο. Μέσω του συνθήματος "Μαζί για ένα καλύτερο Διαδίκτυο", καλείται ο καθένας και η καθεμία να συμβάλει στην προώθηση της θετικής επιρροής του διαδικτύου και να αξιοποιήσει τις δυνατότητές του για την ενίσχυση των ανθρώπινων σχέσεων και την προαγωγή της κοινωνικής συνοχής.

Περισσότερες πληροφορίες θα βρείτε εδώ: https://saferinternet4kids.gr/nea/sid2024_news/

SIDSchool2024s