Γ1 & Γ2: Interland "Μην την πατάς με την απάτη" - Πιστοποιητικά Διαδικτυακής Εγρήγορσης

Το Interland είναι ένα διαδικτυακό παιχνίδι περιπέτειας που κάνει την εκμάθηση της ψηφιακής ασφάλειας και ψηφιακής ιθαγένειας διαδραστική και διασκεδαστική – όπως ακριβώς είναι και το ίδιο το διαδίκτυο.

Παίζοντας, οι μαθήτριες και οι μαθητές βοηθούν άλλους Ιντερναύτες να καταπολεμήσουν κακότροπους χάκερ, ηλεκτρονικούς ψαράδες, υπερκοινοποιητές και εκφοβιστές, εξασκώντας τις δεξιότητες που χρειάζονται για να γίνουν σωστοί πολίτες του ψηφιακού κόσμου.

Μην την πατάς με την απάτη

Μάθε να χρησιμοποιείς την κριτική σου σκέψη πριν κάνεις οτιδήποτε στο διαδίκτυο. Αν κάτι φαντάζει υπερβολικά καλό για να είναι αληθινό, τότε πιθανότατα δεν είναι αληθινό.

interland egrigorsi

Οι μαθήτριες και οι μαθητές των Γ1 και Γ2 Τμημάτων, επισκέφτηκαν την ιστοσελίδα εδώ:

και επέλεξαν το "Ποτάμι της αλήθειας".

riveroftruth

Απάντησαν στις ερωτήσεις, πέρασαν το ποτάμι και "κατέβασαν" το πιστοποιητικό τους.