Ασφάλεια στο Διαδίκτυο και Fake News

Με τις μαθήτριες και τους μαθητές της Δ, Ε και ΣΤ Τάξης του σχολείου μιλήσαμε για την Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου που γιορτάζεται κάθε χρόνο τη δεύτερη ημέρα, της δεύτερης εβδομάδας του δεύτερου μήνα του χρόνου!

Επισκεφτήκαμε το Ημερολόγιο εδώ:

και βρήκαμε ότι φέτος θα τη γιορτάσουμε την Τρίτη 9 Φεβρουαρίου 2021.

Hmerologio2

Στη συνέχεια, είδαμε το σχολείο μας που είναι Υποστηρικτής SID για τρίτη συνεχόμενη χρονιά και το αναζητήσαμε στον χάρτη με τους Υποστηρικτές εδώ:

SID Supporters 2021

xartisSIDnomou2

Στον χάρτη βρήκαμε και άλλα σχολεία στον Ν. Κορινθίας που είναι και αυτά Υποστηρικτές SID όπως:

• το 2ο Δημοτικό Σχολείο Ξυλοκάστρου.
  • το Δημοτικό Σχολείο Περαχώρας.
  • το 1ο και το 3ο Δημοτικό Σχολείο Λουτρακίου.
  • το Γυμνάσιο Βέλου.
  • το Νηπιαγωγείο Κοκκωνίου.
Ελπίζουμε ότι σύντομα και άλλα σχολεία θα γίνουν Υποστηρικτές SID.

Επισκεφτήκαμε την ιστοσελίδα του Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου που έχει την ευθύνη οργάνωσης της Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου στη χώρα μας εδώ:

Περιηγηθήκαμε στο πλούσιο υλικό του και επιλέξαμε να δούμε ένα σύντομο βίντεο για τα Fake News - Ψευδείς Ειδήσεις το οποίο στη συνέχεια συζητήσαμε.

Στο τέλος, κάναμε το κουίζ της Photoshop εδώ:

και προσπαθήσαμε να εντοπίσουμε τις αληθινές (Real) από τις επεξεργασμένες (Photoshop) εικόνες. Αυτό δεν ήταν πάντα εύκολο. Από τις 25 διαθέσιμες εικόνες βρήκαμε περίπου τις μισές!

photoshop

Στο τέλος του μαθήματος, συνειδητοποιήσαμε ότι οι εικόνες, οι ειδήσεις, οι αναρτήσεις, τα βίντεο, κλπ. που βλέπουμε και διαβάζουμε στο διαδίκτυο δεν είναι πάντα αξιόπιστες και θα πρέπει να προσέχουμε πολύ, να μην τις δεχόμαστε παθητικά, αλλά να τις ελέγχουμε για να μη συμβάλλουμε και εμείς με τη σειρά μας στην παραπληροφόρηση.