Γ & Δ Τάξεις: Εκδρομή στη Νεμέα

Την Παρασκευή 18 Οκτωβρίου 2019 η Γ και η Δ Τάξη του σχολείου μας επισκέφθηκε τη Νεμέα.

Στάση πρώτη στον ξακουστό οινοποιητικό συνεταιρισμό της. Παρακολουθήσαμε τη διαδικασία εμφιάλωσης και συσκευασίας των κρασιών και ενημερωθήκαμε για τις ποικιλίες αυτών και τους τρόπους εξαγωγής τους. Το γνωρίζατε αυτό; Κι όμως το νεμεάτικο κρασί φτάνει μέχρι και την Κίνα!

Στάση δεύτερη η Αρχαία Νεμέα. Περιηγηθήκαμε στον αρχαιολογικό χώρο της Νεμέας, θαυμάσαμε τον ιερό ναό του Δία, διακρίναμε τον δωρικό ρυθμό με τον οποίο είναι χτισμένος σύμφωνα με το κιονόκρανο και μελετήσαμε την αρχιτεκτονική του.

Τέλος επισκεφθήκαμε το αρχαίο στάδιο, όπου πραγματοποιήσαμε τους δικούς μας "αγώνες στίβου"...

Ήταν μια υπέροχη εκδρομή!