Παρακολούθηση θεατρικής παράστασης

Σήμερα 9 Δεκεμβρίου το σχολείο μας θα παρακολουθήσει τη χριστουγεννιάτικη παράσταση "Μαμάαααα, υπάρχει Άγιος Βασίλης;" στο θέατρο του Περιγιαλίου. Η παράσταση είναι βασισμένη στο ομώνυμο παραμύθι της Μαίρης Χάψα-Ψαρρού.

theaterperigialiousmallΠερίληψη:

Πλησιάζουν οι μέρες των Χριστουγέννων και η Κάλια γυρνάει από το σχολείο πολύ στεναχωρημένη. Η Κάκια ένα κοριτσάκι από την τάξη της τής είπε ότι δεν υπάρχει Άγιος Βασίλης και η απογοήτευσή της είναι τέτοια που κρύβεται στο δωμάτιό της. Δε θέλει να μιλήσει σε κανέναν. Η μαμά επιστρατεύοντας όλη την τρυφερότητά της για το θέμα που την απασχολεί αποφασίζει να της πει μια ιστορία ώστε να αποφασίσει η ίδια η Κάλια αν υπάρχει ή όχι Άγιος Βασίλης.

Η ιστορία που της αφηγείται πραγματεύεται το γράμμα που έλαβε κάποτε ο Άγιος Βασίλης από τη Χώρα του Ονείρου από ένα κοριτσάκι 9 χρονών τη Ναταλία. Η Ναταλία ζητάει βοήθεια από τον Άγιο Βασίλη να συνεχίζει να υπάρχει στη ζωή της. Τελικά, ο Άγιος Βασίλης βρίσκει μια λύση με τον αρχιμάγο-καλικάντζαρό του. Με τη δύναμη ενός μαγικού μουσικού χαλιού και κάποιων μουσικών πραγματοποιούν την επιθυμία της Ναταλίας. Μετά από την ιστορία της μαμάς της η Κάλια είναι πλέον πεπεισμένη και κάτω από το πρωτοχρονιάτικο δέντρο την περιμένει το ωραιότερο δώρο που είχε ποτέ!

Θεατρική διασκευή & Σκηνοθεσία: Γωγώ Ξανθάκη

Μουσική: Τάκης Τζεβελέκος

Παίζουν: Πολυξένη Ορκοπούλου-Ξανθάκη, Γωγώ Ξανθάκη, Ηλίας Λέκκας, Εβίτα Δραγούνη, Θοδωρής Νταλιάρδος, Μαρία Κουτρουμπή.

Πηγή: https://www.youtube.com/watch?v=7aUGQmzC-b8&feature=youtu.be