9η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού & Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2022

Στο πλαίσιο του εορτασμού της 9ης Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού 2022 και της Ευρωπαϊκής Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού, με κοινό σύνθημα «ΑΘΛΗΣΗ κάθε μέρα, ΥΓΕΙΑ μια ΖΩΗ» πραγματοποιήθηκαν στο Σχολείο μας από τους εκπαιδευτικούς Φυσικής Αγωγής κ. Χρήστο Χριστοδουλόπου και κ. Άλκιβιάδη Κοντέ αθλοπαιδιές με τη συμμετοχή των μαθητών και των μαθητριών όλων των τάξεων.

Συγκεκριμένα τα παιδιά ασχολήθηκαν με τα ακόλουθα αθλήματα: ποδόσφαιρο, βόλεϊ, χάντμπολ και καλαθοσφαίριση. Επίσης, έγινε παρουσίαση μη διαδεδομένων αθλημάτων, όπου οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ και Δ Τάξης έμαθαν τους κανονισμούς και έπαιξαν αγώνες «Soccer Baseball». Τέλος, υλοποιήθηκαν παιδαγωγικά παιχνίδια και έγινε στους μαθητές και στις μαθήτριες της Α και Β Τάξης ενημέρωση για το άθλημα της πάλης.

grafiti g3745ea997 640