Α-Β Τάξεις: Εκδρομή

Τη Δευτέρα 19 Φεβρουαρίου, η Α και η Β Δημοτικού του Σχολείου μας επισκέφτηκαν το Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος. Αφού περιηγηθήκαμε και θαυμάσαμε τους εξωτερικούς αλλά και εσωτερικούς χώρους, οι μαθητές και οι μαθήτριες παρακολούθησαν εκπαιδευτικά πρόγραμμα. Η Α τάξη αφού παρακολούθησε τα εντυπωσιακά υπαίθρια πειράματα, επισκέφτηκε την Εθνική Βιβλιοθήκη της Ελλάδας. Οι μικροί μαθητές και οι μικρές μαθήτριες είχαν την ευκαιρία να διαλέξουν και να ξεφυλλίσουν βιβλία της επιλογής τους στο παιδικό τμήμα της βιβλιοθήκης. Η Β τάξη παρακολούθησε το πρόγραμμα το «Το Πάρκο Σταύρος Νιάρχος ταξιδεύει» όπου μέσα από ευχάριστες δραστηριότητες έμαθαν πολλά για τα φυτά και έγιναν μικροί κηπουροί. Στο τέλος φύτεψαν και έφεραν μαζί τους στο Ζευγολατιό μια μικρή λεβάντα. Όλοι/όλες οι μαθητές/μαθήτριες μας επέστρεψαν  από την εκδρομή γεμάτοι/τες από νέες εμπειρίες και κυρίως χαρούμενοι/νες.

ABNiarxos01

ABNiarxos02