Ε1 & Ε2: Πρόγραμμα "Βρίσκω το δικό μου κλειδί για να αντιμετωπίσω την επιθετικότητα στο σχολείο"

Η Α.Μ.Κ.Ε. «Προμηθέας», στο πλαίσιο λειτουργίας του Προγράμματος «Εκπαιδευτικές Δράσεις στα Σχολεία», με επιστημονική υπεύθυνη την κα Στέλλα Χαλιμούρδα και επιστημονικούς συνεργάτες την κα Αναστασία Μεντζελίδη (Ψυχολόγος) και την κα Μαρία Ρούσση (Κοινωνική Ανθρωπολόγο), συμμετείχε σε 2 διαδραστικές βιωματικές ομάδες με τους μαθητές, τους εκπαιδευτικούς και την Κοινωνική Λειτουργό του σχολείου μας, με θέμα «Βρίσκω το δικό μου κλειδί για να αντιμετωπίσω την επιθετικότητα στο σχολείο». Η διαδραστικότητα του προγράμματος κράτησε ζωντανό το ενδιαφέρον των μαθητών, οι οποίοι συμμετείχαν στην συζήτηση, εκφράζοντας τις απορίες και τις ανησυχίες τους.

Ευχαριστούμε πολύ την Α.Μ.Κ.Ε. «Προμηθέας» για την πολύτιμη συμβολή της στο πρόγραμμα, όπως επίσης και τις δασκάλες των τμημάτων, κα Αλέκα Αριστείδου και Χριστίνα Πασπαλά.

Οργάνωση παρέμβασης: Μαρούλα Γκίκα, Κοινωνική Λειτουργός.

e1programparembasi01