Γ2: Σχολικό Πρόγραμμα "Μαθαίνω για τους 12 θεούς του Ολύμπου"

Στο πλαίσιο του Σχολικού Προγράμματος "Μαθαίνω περισσότερα για τους θεούς του Ολύμπου", οι μαθήτριες και οι μαθητές του Γ2 Τμήματος ασχολήθηκαν με τις θεματικές ενότητες:

• Γνωριμία με το Δωδεκάθεο: η ταυτότητά τους.
  • Συλλογή στοιχείων από ποικίλες πηγές: επεξεργασία αυτών καθώς και διερεύνηση της σχέσης θεών του Ολύμπου με πλανήτες, δοξασίες κ.ά.
  • Οι θεοί και οι πλανήτες.

Μέσα από το Πρόγραμμα οι μαθήτριες/μαθητές:

• γνώρισαν τον μύθο με τον οποίο οι αρχαίοι Έλληνες εξηγούσαν τη δημιουργία του κόσμου.
  • αντιλήφθηκαν ότι η πίστη του αρχαίου Έλληνα στους θεούς ήταν βασικό στοιχείο της ηθικής του.
  • καλλιέργησαν δεξιότητες ομαδικής συνεργατικότητας.

Μεθοδολογία υλοποίησης:

• Συζήτηση και ανταλλαγή απόψεων.
  • Σταυρόλεξα, Κρυπτόλεξα, Παιχνίδια.
  • Προβολή DVD.
  • Φυλλάδιο εργασιών στο πλαίσιο της Διαθεματικότητας: Γλώσσα, Μελέτη, Εικαστικά, Πληροφορική.
  • Ζωγραφική, Κολάζ.
  • Θεατρικό παιχνίδι: οι μαθήτριες/μαθητές σε "θεϊκούς" ρόλους.
  • Ψηφιοποίηση υλικού.
  • Δημιουργία Ψηφιακής Έκθεσης με τα έργα των παιδιών.

Περιηγηθείτε στην Ψηφιακή Έκθεσή μας, δείτε τις δημιουργίες των μαθητών και ακούστε τις ηχογραφήσεις τους.