Ολυμπιακή Εβδομάδα 2021

Το πρόγραμμα Ολυμπιακή Παιδεία – Ολυμπιακή Εβδομάδα στα σχολεία περιλαμβάνει ένα σύνολο δράσεων που αναδεικνύουν τη μορφωτική και εκπαιδευτική αξία των Ολυμπιακών Αγώνων.

Οι δράσεις αφορούν την απόκτηση γνώσης, αθλητικών και κοινωνικών δεξιοτήτων και αξιών. Συνδυάζουν την αρχαία και σύγχρονη ιστορία των Αγώνων με την εκμάθηση δεξιοτήτων σχετικών με την ένταξη των μαθητών/τριων στο σχολικό κοινωνικό περιβάλλον όπως:

• να ευαισθητοποιηθούν σε αξίες, όπως η φιλία, ο σεβασμός στη διαφορετικότητα, ο εθελοντισμός και η αλληλεγγύη,
  • να γνωρίσουν την ιστορία και το πνεύμα των Αρχαίων Ολυμπιακών Αγώνων,
  • να ενημερωθούν για θέματα που σχετίζονται με τους Σύγχρονους Ολυμπιακούς Αγώνες και τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004,
  • να ενημερωθούν και να ευαισθητοποιηθούν με τα Ολυμπιακά ιδεώδη και με τα ηθικά ζητήματα που σχετίζονται με τον αθλητισμό και τους Ολυμπιακούς Αγώνες,
  • να κατανοήσουν θέματα που σχετίζονται με τα ανθρώπινα δικαιώματα,
  • να εξοικειωθούν με τις αρχές της δημοκρατίας,
  • να κατανοήσουν και να προσεγγίσουν τις έννοιες του εθελοντισμού, της διαφορετικότητας και της κοινωνικής ευθύνης,
  • να κατανοήσουν υψηλά ιδανικά όπως η ειρήνη,
  • να αποκτήσουν εμπειρίες και γνώσεις σχετικά με τις ευεργετικές επιδράσεις της άσκησης στην υγεία.

Η Ολυμπιακή Εβδομάδα θα υλοποιηθεί από τις 31 Μαΐου έως τις 4 Ιουνίου 2021.

Οι βασικοί άξονες ενημέρωσης – ευαισθητοποίησης των μαθητών είναι:

• Αρχαίοι Ολυμπιακοί Αγώνες
  • Σύγχρονοι Ολυμπιακοί Αγώνες
  • Ελλάδα 2004 – Αθήνα 2004
  • Ολυμπιακά Ιδεώδη – ηθικά ζητήματα
  • Ολυμπιακή εβδομάδα – Οδηγίες

Βασική προτεραιότητα δίνεται στην ενσωμάτωση του Ολυμπισμού, στην εδραίωση καινοτόμων δράσεων και δραστηριοτήτων εναρμονισμένων με τη σύγχρονη παιδαγωγική προσέγγιση συνδέοντας τη θεωρία με την πράξη.

Η Ολυμπιακή εβδομάδα, έχει ως βασικό σκοπό να προσεγγίσει και να συμπεριλάβει όλους όσους εμπλέκονται με την αγωγή και την εκπαίδευση, να εμπνεύσει, να ευαισθητοποιήσει και να παρακινήσει τους μαθητές/τριες της Ελλάδας στη διαμόρφωση συμπεριφορών, δεξιοτήτων και αξιών, οι οποίες εκπορεύονται από τους Ολυμπιακούς Αγώνες και τις αξίες του Ολυμπισμού.

Κατά τη διάρκεια της Ολυμπιακής εβδομάδας θα πραγματοποιηθούν διαδικτυακές συναντήσεις μέσω της πλατφόρμας zoom με διακεκριμένους Έλληνες αθλητές και Ολυμπιονίκες, ζωντανή σύνδεση με το Μουσείο και το Στάδιο της Αρχαίας Ολυμπίας και συνδέσεις για τις παρακάτω 4 θεματικές ενότητες, Αρχαίοι Ολυμπιακοί Αγώνες, Σύγχρονοι Ολυμπιακοί Αγώνες, Αθήνα 2004 και Ολυμπιακά Ιδεώδη- Ολυμπιακές αξίες.

Περισσότερα δείτε εδώ: https://hoa.org.gr/olybiaki-evdomada-sta-scholeia-2021/

ethnoa2